Медия без
политическа реклама

"Черноморец" върна баскетболната купа в Бургас след половин век

Тимът на треньора Васил Евтимов спечели първото си голямо отличие под негово ръководство

17 Март 2024
Баскетболстите на "Черноморец" и треньорът Васил Евтимов (вдясно) ликуват с първата купа на България за бургаския тим от 49 години, вдигната от капитана Христо Захариев, който заради контузия влезе само за секунди на терена.
БФБ

"Черноморец" спечели купата на България по баскетбол, след като на финала в "Арена Бургас" разгроми финалиста "Спартак" (Пл) с 86:62.

Селекцията на треньора Васил Евтимов доминираше изцяло и заслужено завоюва трети трофей и първи от половин век насам (предишните две купи на бургаския тим бяха през 1965 и 1975 г.).

По пътя към финалния двубой в предните два дни "Черноморец" отстрани ЦСКА (92:66) и "Рилски спортист" (75:73), а плевенчани - "Ямбол" (74:65) и "Балкан" (76:60).

В сблъсъка за трофея пред пълните трибуни най-резултатен за бургазлии бе синът на една от легендите на "Левски" Юм Уандие - Алекс, който завърши с 18 т., към които прибави 6 борби и 1 асистенция. 27-годишното крило бе обявен и за най-полезен играч (MVP) на финалния турнир.

Още четирима от "Черноморец" завършиха с двуцифрен актив точки - Травис Макконико (13), Милен Захариев (11), Андрей Иванов и Шон Смит (по 10).

За плевенчани, които не успяха да спечелят втора Купа след тази от 1996 г., когато под името "Плама" тимът направи дубъл, прибавяйки и националната титла, се отличи Родни Първис с 16 т., а Талиб Занна добави 10. Воденият от треньора Любомир Минчев тим като че бе привършил силите след паметния полуфинал, в който отстрани шампиона "Балкан".