Медия без
политическа реклама

"Лудогорец" сам провали мечтата си за Шампионската лига

Капитанът Кирил Десподов изпусна дузпа в последната минута в Любляна, а с това прати тима в Лига Европа

01 Авг. 2023
Ганайският нападател на "Лудогорец" Бърнард Текпетей (на преден план) се опитва да премине покрай капитана на "Олимпия" Тими Елшник по време на реванша в Любляна.
Фейсбук/Лудогорец

"Лудогорец" за поредна година се размина с мечтата си да играе в групите на Шампионската лига. Този път отпадането в квалификациите се случи особено болезнено, като разградчани могат да се сърдят само на себе си след загубата с 1:2 навън срещу "Олимпия" (Любляна) в реванш от II квалификационен кръг на най-комерсиалния европейски клубен турнир. И по-точно да се сърдят на капитана си Кирил Десподов, който в 12-ата, последна минута на добавеното време изпусна дузпа. Тя бе отсъдена от рефера Кристиан Дингерт след консултация с VAR заради нарушение срещу Спас Делев.

Спасяването от страна на вратаря на "Олимпия" Матевж Видовшек лиши "Лудогорец" от възможността да докарат двубоя до продължения.

А реваншът тръгна добре за българския шампион. Кирил Десподов откри резултата още в 15-ата мин. след красиво изпълнение на пряк свободен удар. Само 4 минути по-късно обаче капитанът на "Олимпия" Тими Елшник изравни.

Мачът започна да става все по-труден за "Лудогорец", като в 33-ата мин. Свит Сешлар улучи напречната греда на вратата на разградчани.

В 58-ата мин. Десподов вкара нов гол, но той беше отменен заради засада. Опитите на "Лудогорец" да вкара победно попадение обаче не бяха успешни. Вместо това в 82-ата мин. ситуацията се усложни, след като защитникът Сон получи червен картон и така воденият от Ивайло Петев отбор остана с 10 души. Въпреки това "Лудогорец" имаше шанс да отбележи, но удар на Спас Делев се отби от десния страничен стълб.

"Олимпия" се възползва в крайна сметка от числовото предимство и отново Елшник се разписа в 90-ата мин. след центриране от ъглов удар, като това бе третият му гол в двата мача.

Така словенският тим се класира с общ резултат 3:2 напред в пресявките за Шампионската лига, чийто групи продължават да са недостижими за "Лудогорец" от сезон 2016/17 насам.

Сега разградският тим ще търси пробив във втория по сила турнир - Лига Европа, като ще срещне в III квалификационен кръг загубилия измежду "Динамо" (Загреб) и "Астана" (Казах), които играят реванша си утре в Казахстан. В първия мач "Динамо" спечели с 4:0.

ОТЗИВИ

След края треньорът на "Лудогорец" Ивайло Петев се опита да приеме философски случилото се. "Може би Господ е казал, че не трябва да продължим напред, може би не сме заслужили. Ние им позволихме. Да отвориш мача по такъв начин и да дадеш предимство на отбора на домакините - само ние сме си виновни, никой не ни е виновен. Футболът е игра на грешки. Проспахме тази ситуация. В 88-ата минута от корнер, по земя, целият отбор е вътре, просто недопустимо. След това имахме ситуация да вкараме мача в продължение - не успяхме.

Не мога аз да отговоря (б.ред. - дали е сигурен за поста си). Има хора, които да вземат това решение, така че, ако съм толкова голям проблем на българския футбол, аз мога още утре да си тръгна", коментира Петев.