Медия без
политическа реклама

Пиронкова потегли с трилър към "Ролан Гарос"

Кузманов допусна обрат при дебюта си в Големия шлем и отпадна на старта на квалификациите в Париж

25 Май 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС

Цветана Пиронкова преодоля по крайно драматичен начин първото препятствие по пътя към основната схема на "Ролан Гарос" - втория за годината турнир от Големия шлем по тенис. В I кръг на квалификациите в Париж 33-годишната пловдивчанка надделя над Карълайн Долхайд (САЩ) след обрат с 6:7 (7), 6:2, 6:4 след 2:16 ч. битка на корт №6.

Поставената под №10 в предварителната схема българка (№116 в света) пропусна куп възможности да стигне до далеч по-убедителна победа и до голяма степен сама усложни вечерта си, превръщайки двубоя в същински трилър. Спортист №1 на България за 2020 г. поведе с 4:1 гейма след два пробива в първата част, но допусна американката да върне и двата, като не успя да затвори частта със собствен сервис при 5:3.

В последвалия тайбрек Пиронкова върна два минипробива пасив и стигна до сетбол при 6:5 точки, но Долхайд го неутрализира на свое подаване и взе три от следващите четири разигравания за аванс от 1-0.

Във II сет Цвети допусна изравняване от 2:0 до 2:2, преди да влезе в серия от седем последователни гейма, донесла ѝ преднина от 3:0 в решаващата трета част. Най-неочаквано обаче бившата №31 в света отново позволи на съперничката си да се върне в мача и ненадейно изостана в резултата с 3:4 при сервис на американката. За да се стигне за пореден път до рибрейк, последван от сравнително стабилен сервис гейм и пробив на нула за край на мача.

What a fight!

In two hours and 16 minutes, 2016 quarterfinalist @TPironkova overcomes Dolehide 6-7(7), 6-2, 6-4 #RolandGarros pic.twitter.com/uUM0jrbtH9

— Roland-Garros (@rolandgarros) May 25, 2021

По-рано днес първата ни ракета в женския тенис Виктория Томова (№108 в света) стартира с убедителна победа участието си в квалификациите за Откритото първенство на Франция. Поставената под №16 в предварителната схема софиянка надигра в I кръг Наталия Вихлянцева (Рус) с 6:3, 6:4 за 88 минути.

26-годишната Вики постигна пробив още в откриващия гейм от мача и задържа преднината си до края на първата част. В началото на II сет двете тенисистки си размениха по един брейк за 1:1, след което Томова взе подаването на рускинята за аванс от 5:3, но сервирайки за мача, допусна рибрейк. В 10-ия гейм пък Вихлянцева спаси три поредни мачбола при 0:40, но при четвъртата си възможност българката сложи точка на спора.

В следващия кръг от пресявките столичанката ще се изправи срещу Куруми Нара (Яп). Пиронкова пък ще играе със Сузан Бандеки (Швейц). За влизане в основната схема са необходими общо три победи.

За II кръг още вчера се класира Елица Костова (№231), елиминирала участващата с "уайлд кард" представителка на домакините Салма Джубри с 6:3, 6:2. Следващата ѝ съперничка ще бъде Екатерине Горгодзе (Груз), надделяла над Рената Сарасуа (Мекс) с 6:2, 4:6, 6:4.

В I кръг на квалификациите приключи участието на четвъртата ни представителка при дамите - Изабелла Шиникова (№217), която отстъпи с 3:6, 3:6 пред Карол Моне (Фр).

Втората ракета на България при мъжете - Димитър Кузманов (№241 в света), също отпадна в I кръг на пресявките за "Ролан Гарос". В дебютния си мач от "мейджър" надпревара 27-годишният пловдивчанин допусна обрат срещу Уго Делиен (Боливия) с 6:3, 2:6, 1:6.

Късно в понеделник вечер в Париж Мико изненада поставения под №12 в предварителната схема южноамериканец (№124 в ранглистата) с агресивен подход в началото на мача. Това му донесе успех в първата част, която българинът взе след пробив на нула в шестия гейм.

Във II сет обаче Кузманов не успя да запази ритъма си и позволи на бившия №72 в света да го пробие за аванс от 3:1. Оттам-нататък нашият успя да спечели още само един гейм до края на мача. Във II кръг Делиен ще играе срещу Блаж Кавчич (Слвн), елиминирал на старта Кацпер Жук (Пол) с 6:2, 7:6 (7).