Медия без
политическа реклама

Резерва прати Англия на финала на Евро 2024

Победата над Нидерландия класира тима на Гарет Саутгейт на директен мач за титлата за второ поредно първенство

11 Юли 2024
Оливър Уоткинс (в дъното) тича щастлив след победния си гол за Англия, гонен от съотборника си Коби Мейну (№26), докато футболистите на Нидерландия се държат за главите, осъзнавайки изпуснатия шанс за финал.
ЕПА/БГНЕС

Англия стигна с доза късмет до финала на Евро 2024 и в неделя ще си оспорва трофея срещу отбора на Испания. В драматичен 1/2-финал в Дортмунд селекцията на Гарет Саутгейт постигна победа с 2:1 над Нидерландия. В герой за "Трите лъва" се превърна резервата Оливър Уоткинс ("Астън Вила"), който в 90-ата мин. вкара решителния гол, измъквайки се от Стефан де Врай и шутирайки по трева в далечния ъгъл на вратаря Барт Вербрюген.

Така англичаните осъществиха пълен обрат в резултата. Прези това Нидерландия поведе още в 7-ата мин. със зрелищен гол на Шави Симонс, който с мощен удар прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Джордан Пикфорд.

В 18-ата мин. резултатът бе изравнен, след като капитанът на Англия Хари Кейн вкара дузпа, отсъдена за нарушение срещу него от страна на Дензъл Дъмфрис, което бе установено след преглед с VAR.

Дъмфрис донякъде се реваншира 4 минути по-късно, когато спря топката на голлинията след удар на Фил Фодън, но пък нямаше късмет след още няколко минути, когато улучи напречната греда на английската врата. В 32-ата мин. спиращият дъха мач продължи с нов удар в горната греда - този път на нидерландската врата след удар на Фодън.

След нови опити и от двете страни през втората част двубоят вървеше към продължения, но дойде звездният миг на Уоткинс, който бе влязъл в 81-ата мин. на мястото на Кейн.

Това бе едва втора победа на англичаните над Нидерландия на голям турнир след 4:1 на Евро 1996. В същото време остро критикуваният до момента Гарет Саутгейт успя да класира отбора за втори пореден финал на континентален шампионат. Това са го правили само три отбора в историята - тимът на тогавашния СССР (през 1960 и 1964), на ФРГ/Германия (1972 и 1976, 1976 и 1980, 1992 и 1996), както и Испания (2008 и 2012).

На 11 юли 2021 г. Англия загуби с дузпи финала си срещу Италия на "Уембли", а сега в неделя в Берлин ще направи нов опит да спечели първата си европейска титла. Испания от своя страна ще се опита да стане първият отбор в историята, който става четири пъти шампион на Европа.