Медия без
политическа реклама

България бе близо, но пак се размина с първи успех на Евробаскет 2022

Националите ни водеха на почивката срещу Черна гора, но загубиха с 10 точки разлика

04 Септ. 2022
Звездата на българския тим Александър Везенков е забил ефектно топката в коша на черногорците по време на двубоя от група А в Тбилиси.
ЕПА/БГНЕС

Националният отбор на България по баскетбол загуби и третия си мач на европейското първенство. Срещу Черна гора тимът, воден от Росен Барчовски, бе много по-близо до първа победа в турнира, в сравнение с двубоите срещу Испания и Турция, но в крайна сметка загуби с 10 точки разлика - 81:91 в "Тбилиси Арена" в Грузия.

Мачът започна с неприятност за българите, след като още в първата четвърт гардът Станимир Маринов напусна заради болки в дясното бедро. Той така и не се завърна в игра до края на срещата. В тази част играта бе равностойна и това се отрази нагледно и в резултата в края - 21:21. Във втората четвърт черногорците наложиха по-високо темпо, но тройки на Александър Везенков, Павлин Иванов, Андрей Иванов и Иван Алипиев задържаха националите ни близо в резултата. В края на частта Везенков демонстрира класата си и, благодарение на неговите четири поредни точки, България излезе напред в резултата на почивката - 46:45.

В третата част обаче последва срив в играта ни, което позволи на Черна гора да наниже 7 безответни точки, като в един момент разликата в полза на съперника стана двуцифрена. Забеляза се слабостта от предишните ни два мача - неубедителна игра в защита, което позволи на една от звездите на черногорците Кендрик Пери да се развихри. В крайна сметка българите губеха в края на третата четвърт с 58:67. В последната част България опита да се върне в мача и почти успя. Дори в един момент поведохме със 75:73 след две точки на Андрей Иванов. След нов обрат националите се стараха поне да изостават на 3 точки, но при 80:83 не успяха да завършат точно няколко атаки и в крайна сметка отстъпиха с 10 точки разлика.

Статистиката също бе красноречива - и петимата в стартовия състав на Черна гора завършиха с двуцифрен актив, като най-резултатен бе Владимир Михайлович (23 т.). За България Везенков отново бе над всички (26 т, 8 борби). Андрей Иванов завърши със 17 т., а Дий Бост онагледи разочароващия си мач с едва 1 точка, макар да завърши с 6 асистенции.

След двубоя селекционерът Росен Барчовски коментира: “Много лошо начало на третата част. Там допуснахме разлика, а дотогава водехме играта. В момента, в който загубим организация в нападение, ни направиха разлика от около 10 точки. Ние ги стигнахме и ги изравнихме, но с цената на много усилия, които пък ни се изчерпаха в края. Съжалявам, в този мач играхме добре. Все нещо не ни достига, вчера пък много слаба беше четвъртата част. Мерки взимаме, но въпросът е на терена какво се случва. Тепърва ще видим какво е състоянието на Маринов. Бост има качества, не знам какво се случва. Водихме разговори, мотивиран е, но вкарването му липсва. Иначе има асистенции, но не може да реализира, което ни липсва на нас. Малко не ни достига, особено в защита. В третата част най-вече изпускахме топката и не бяхме концентрирани. Проблем е, когато започваш четвъртината с 5 минути без кош”.

До края на груповата фаза нашите баскетболисти ще играят срещу домакина Грузия във вторник и Белгия в сряда.