политическа реклама

България завърши в Топ 10 при жените на шахматната олимпиада

Мъжете ни са 27-и, а Индия постигна двоен триумф в 45-ото издание в Будапеща `24

22 Септ. 2024
Нургюл Салимова обмисля задълбочено следващия си ход в партията срещу Олга Зимина на втора дъска мача между Италия и България в последния ден от 45-ата шахматна олимпиада.
FIDE

Женският национален отбор на България зае 10-о място в крайното класиране на шахматната олимпиада в Будапеща. В заключителния XI кръг селекцията ни с капитан Петър Арнаудов постигна седмата си победа, надигравайки категорично тима на Италия с 3,5:0,5 т.

Своите партии спечелиха Антоанета Стефанова на първа дъска с черните фигури срещу Марина Брунело, Нургюл Салимова на втора с белите срещу Олга Зимина и Белослава Кръстева на четвърта с белите срещу Джулия Сала. На трета дъска Виктория Радева постигна реми с черните срещу Теа Гуечи. В състава за надпреварата в унгарската столица беше и Гергана Пейчева.

В крайното класиране шахматистките ни, които са европейски отборни шампионки от континенталното първенство в Будва `23, събраха 16 т. (7-2-2), с колкото завършиха общо шест страни. По допълнителни показатели нашите състезателки финишираа в Топ 10.

Шампион по безапелационен начин стана отборът на Индия, натрупал 19 т. (9-1-1). Призовата тройка допълниха Казахстан с 18 т. (8-2-1) и САЩ със 17 т. (7-3-1).

Индия триумфира и в открития турнир, в който мъжкият ѝ тим беше още по-убедителен и завърши с 21 т. (10-1-0). САЩ и Узбекистан заслужиха съответно сребърните и бронзовите медали с по 17 т. (8-1-2).

Българският национален отбор с капитан Кирил Георгиев се нареди на 27-а позиция с актив от 14 т. (7-0-4). В последния кръг днес нашите състезатели загубиха от Германия с 1,5:2,5 т.

Решаващото поражение допусна Момчил Петков на четвърта дъска с черните фигури срещу Фредрик Сфане. Останалите три партии завършиха реми: Иван Чепаринов - Винсент Каймер на първа, Дмитрий Коларс - Аркадий Найдич на втора и Мартин Петров - Матиас Блюбаум на трета. Петият шахматист в олимпийския ни състав беше Григор Григоров.